Ach jo, rozhodně se takhle zpětně za to nestydím, ale ne všichni nebyli bez předsudků, když jsem maturitu na jaře 2018 napoprvé nedala. A z čehopak jsem to prolítla? Nebudete věřit, ale byl to právě ten obor, který tento rok studuji: Chemie.

Jak k tomu vlastně došlo?

Připravovala jsem se téměř každý den. Dva dny před dnem D jsem měla prezentaci mé SOČ práce k přijetí na Biomedicínu do Budějek. Všichni mi utěšovali, že všechno bude dobrý a že mě učitelé podrží, ale šla jsem k maturitě hned jako druhá v pořadí ze třídy v pondělí ráno. První byla chemie. Jako vyplašené kuřátko se staženými křídly jsem si vytáhla vytoužené téma dívek, které maturovaly se mnou, ale já jsem to tak moc nechtěla. Přála jsem si biochemii, nebo analytiku a co se nestalo? Vytáhla jsem si obecnou chemii: struktury. Tajně jsem si přála aby za mnou na potítko někdo přišel a trochu mi postrčil, věděla jsem o čem to je, ale nevěděla jsem, co tam budu povídat 15 minut, když to téma pro mě bylo tak asi na 5 minut. Nakonec jsem ze sebe dostala celkem dost, povídala jsem a snažila jsem se zodpovědět všechny otázky, Měla jsem za to, že by mi mohli dát aspoň tu čtyřku, ale konečný rozsudek byl: ANIČKO, TY TO VŠECHNO ZNÁŠ, UMÍŠ TO POJMENOVAT, ALE MÁŠ V TOM ZMATEK A HÁŽEŠ TO TAM, KAM NEMÁŠ, PŘIJĎ V ZÁŘÍ!

Ach jo. Jak moc mi to zkomplikovalo všechno. Nevím, proč si ať už vědomě, nebo nevědomě udělám všechno složitější.

Uklidňovalo mě jen, že mám ještě šanci na medině, když udělám testy a snad i na té přírodovědě… Na přijímací zkoušky na medicínu jsem přišla s nadějí, že si dokážu, že na tom nejsem tak špatně. Ale nevyšlo to. Vzala jsem to jako osud. Víc mě dostalo to, že na Biomedicínu jsem byla přijatá (mezi 35 studenty, kteří mohli nastoupit) a ještě jsem měla udělat zkoušky z angličtiny na druhý obor. Tušila jsem, že ještě nemám vyhráno a tak jsem seskupila všechny své mimoškolní aktivity do motivačního dopisu s přílohou osvědčení, abych to zaslala děkanovi se žádostí o udělení výjimky, jelikož mi přišlo zároveň s přijetím na JČU i ultimátum a to dodání do 20 dnů maturitní vysvědčení (které jsem neměla).

S malou nadějí, jsem jela s JČU na exkurzi do Lince se podívat na školu a získat bližší informace o studiu příhraničního studia. Ale jak má maminka říká, asi mám štěstí na skvělé lidi a neúspěchy mě v něčem posunou… Našla jsem spolu s doktoranty a děkanem v Linzi (ale asi spíš hlavně díky starostlivým a velmi hodným doktorantům cestičku, jak vyřešit můj problém s maturitou z chemie! Skvěle! (Jelikož jsem už z toho pěkně zoufalá a spřádala jsem si záložní plány.) Přihlásila jsem se z rakouské strany.

Sice jsem měsíc studovala bez toho, abych věděla, jestli jsem regulérní student a nedostávám z Budějovic příspěvky na ubytování, jsem hrdou studentkou již druhého semestru dvou škol! Studuji totiž chemii v Linci (moje primární škola) a příští rok budu studovat biologii v Budějovicích v rámci jednoho studijního programu na dvou školách.

 

Your Message...Your name *...Your email *...Your website...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *