Rozhodla jsem se! Budu dělat houbičky na kořenech rostlin. Představte si takovou poštu (=mykorhizu). Balík dáte na poštu (zahrabete něco do země) a chcete to odeslat. Pošťačka (nějaká houba) sepíše s vámi lísteček, kam to chcete poslat a komu (to je jako, co zrovna potřebujete k životu a co naopak můžete někomu poslat nabídnout na oplátku). Pošťačka balíček s nějakými živinami vezme a pošle ho tam kam podle papírku má, rozešle takovou hyfu. Ale oha, balík dopravce pošle do jiného města, jinému člověku. Jeho dráha je v tomto případě zaznamenána provázkem = hyfou. Údajný příjemce zjistí, že to není jeho a že toto už má tak balík vrátí a balík putuje k jinému příjemci, ale ten už zásilku velmi potřebuje, chybí mu nějaké minerály, jelikož je geolog a tak si balík nechá a pošle odesílateli na oplátku nějaký ten cukřík.

A právě nad tímhle dumáme. Netuším zatím jestli se jde po typech pošťaček= hub a nebo kam až odesílatel balíky (hyfy) posílá, ale zatím zůstávám v laborkách a zkoumám pomocí izolace DNA (vyjmutí nějaké informace), PCR (namnožení informace) a dalších metod, co se mi ve vzorku (v konkrétní kytičce) ukrývá za cizí genetické informace. Údajně mnoho věcí, kolem tohoto tématu, není tak úplně známé, ale je to velice zajímavé a mě to moc baví. Zašívám se v laborce tudíž zcela dobrovolně každou volnou chvilku, která má tak v průměru přes hodinu, mezi přednáškami (někdy až třeba do čtyř hodin času). Můžu si všechno vyzkoušet sama, celý proces získávání informací a bádání a to je moc fajn.

Abych i věděla něco o těch kytičkách a nebo nějakých houbičkách, tak jsem si zapsala předměty jako kytičkologii a houbičkologii. Na přímo, to nemusím mít, ale líbilo by se mi umět pojmenovat věci, které potkávám a víc si jich začít všímat. Celkem by bylo zajímavé se i přiučit, k čemu co je, třeba bych něco léčivého mohla najít a použít, ne? Ale to mnozí zřejmě nechápou, poněvadž se ušklíbají a nebo smějí když se na poněkolikáté ptám na exkurzi: A můžu to jíst? K čemu to je?

Your Message...Your name *...Your email *...Your website...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *